O společnosti

HLAVNÍ AKTIVITY
  • Vývoj a výroba komponentů palubních záznamových a monitorovacích systémů pro letouny a vrtulníky
  • Vývoj a výroba komponentů systému průhledového displeje
  • Integrace systémů záznamu dat  pro letouny a vrtulníky
  • Vývoj univerzálního programového vybavení (software) pro analýzu letových dat
  • Vývoj a výroba elektronických tachografů pro kolejová vozidla včetně programového vybavení pro analýzu zaznamenaných dat
HISTORIE

Společnost SPEEL PRAHA s.r.o. (dále jen SPEEL) byla založena v roce 1993 jako pokračovatel Odboru automatizace a letecké diagnostiky, který byl součástí Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ) v Praze. Od samého počátku se zaměřuje na technologicky pokročilá řešení palubních systémů záznamu dat pro letouny a vrtulníky různých kategorií. Její hlavní výhodou je schopnost poskytnout uživateli kompletní systémové řešení zahrnující všechny komponenty instalované na palubě letounu a pozemní vybavení potřebné k analýze zaznamenaných dat a údržbě systému .

Při realizaci jednotlivých obchodních případů spolupracuje SPEEL s výrobci a opravci letecké techniky (např. Aero Vodochody, Letecké opravny Malešice, Aircraft Industries) obchodními společnostmi (např. Aero Trade a.s., PAMCO INT a.s.) a po získání povolení k provádění zahraničního obchodu s vojenským materiálem rozšiřuje rozsah své vlastní obchodní činnosti.

Kromě aktivit v leteckém průmyslu, SPEEL také vyvíjí a vyrábí elektronické tachografy pro kolejová vozidla. Hlavními obchodními partnery v této oblasti jsou Dopravní podnik hlavního města Prahy, Siemens a Škoda Transportation a.s.

HLAVNÍ PROJEKTY
  • Náhrady starších havarijních zapisovačů ruské provenience

Společnost SPEEL je dodavatelem zapisovačů typů FDR-39 a FDR-59 B-L pro firmy provádějící modernizace a údržbu letecké techniky jako jsou Aircraft Industries, Letecké opravny Malešice (LOM) nebo Letecké opravovne Trenčín. Ve spolupráci s LOM byl vyvinut palubní monitorovací systém (PMS) pro letouny L-39 a vrtulníky Mi-8/Mi-17, který zaznamenává významně rozšířený soubor parametrů ve srovnání  s původním systémem záznamu dat, a je tedy možné využít jej nejen jako zdroj dat pro vyšetřování příčin mimořádných událostí, ale i pro hodnocení aktuálního technického stavu letounu.

  • Vývoj a výroba komponent palubních registračních a monitorovacích systémů

 SPEEL vyvinul a dodával palubní monitorovací systém (AMOS) pro letouny L-159 z produkce Aera Vodochody. V současné době pro tohoto významného výrobce cvičných a lehkých bitevních letounů vyvíjí a dodává palubní monitorovací systém pro modernizované letouny L-39 i nově vyvinutý letoun L-39NG.

  • Vývoj a výroba komponent systému průhledového displeje

SPEEL vyvinul společně s firmou Elya Solutions jako řešitelem optické části systém průhledového displeje (HUD) primárně určený pro letouny L-39. Nyní již probíhají dodávky sériových systémů pro modernizační programy tohoto letounu realizované Aerem Vodochody. 

  • Návrh a integrace systémů záznamu dat pro vojenské bojové letouny, vojenské dopravní letouny a vrtulníky

Spol. SPEEL navrhla na základě požadavků koncového uživatele systémy záznamu dat pro několik typů bojových letounů, vojenských dopravních letounů a vrtulníků. Kromě vývoje a výroby jednotlivých komponent, jsme zajistili ve spolupráci s partnery i integraci systému s letounem – tj. návrh a výrobu drakových dílů a propojovací kabeláže, prototypovou zástavbu a školení místního personálu.

Mezi realizovanými projekty je možno zmínit dodávky systému záznamu letových dat a hlasové komunikace pro bojové a dopravní letouny pákistánského letectva (PAF, realizováno ve spolupráci s Aero Trade a.s.). V roce 2009 byl také uzavřen kontrakt na dodávku systému záznamu letových dat a hlasové komunikace pro vrtulníky SA-342 Gazell s egyptskou společností Helwan Factory for Developed Industries (HFDI). Vrtulníky SA-342 jsou provozovány egyptským letectvem (EAF).

  • Dodávky elektronických tachografů pro pražské metro

Spol. SPEEL je výhradním dodavatelem elektronických tachografů pro nové i rekonstruované vozy soupravy pražského metra. V současné době jsou dodávány tachografy typu RRM10, kde je již pro zobrazování dat využíván TFT LCD displej. Parametry zařízení jsou průběžně modifikovány dle požadavků uživatele.

CERTIFIKÁTY

Certifikáty jsou k dispocizi na samostatné stránce certifikátů.

Přejít nahoru